• social softart
  • social softart
  • social softart
sort proizvodi
print
print
news

„ШУМЕ И ИНОВАЦИЈЕ: НОВА РЕШЕЊА ЗА БОЉИ СВЕТ“

Autor:

Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 21. март за Међународни дан шума 2012. године. Симболично, почетак пролећа треба да нас подсети на њихов вишеструки значај.

Градска општина Палилула Ниш је једна од најактивнијих општина у региону у остваривању програма заштите животне средине и одрживог развоја, истиче Братислав Вучковић, председник општине. Стратегијом развоја и бројним пројектним активностима, посебно образовним програмима, у нишкој Палилулули успешно се остварује ова визија развоја.

Шуме покривају једну трећину земље. Оне су биолошки најразноврснији и један од најсложенијих екосистема на копну, у којима живи више од 80 одсто копнених врста животиња, биљака и инсеката. Очување и одрживо коришćење шума један је од најбољих начина да се сачува природа на планети и здравље људи. Шуме имају кључну улогу у борби против климатских промена. Нажалост, крчење и деградација широм света угрожавају њихов опстанак. Зато је тема овогодишњег дана шума ‘Шуме и иновације: нова решења за бољи свет’, како би се указало на улогу технологије и иновација у очувању шумских екосистема. То је уједно и позив на акцију да искористимо технолошке иновације за суочавање са растућим ризицима услед крчења шума, деградације станишта и климатских промена. Иновације нам могу помоћи да обновимо, заштитимо, управљамо и користимо наше шуме на одржив начин.

„Укупна површина под шумама у Србији је 39,1 одсто, што је изнад светског просека од 30 одсто, а у границама европског, који је 39 одсто", наводе у Управи за шуме при Министарству пољопривреде Србије. Према резултатима пописа пољопривреде 2023, у Србији је 48,2 одсто мање површина под шумом него 2018. године, објавио је Републички завод за статистику. Овај проценат се, међутим, односи на шуме које се налазе на пољопривредним газдинствима, јер су само оне биле под лупом статистичара. Становници и фирме који су власници шума, а немају регистровано пољопривредно газдинство, нису били обухваћени овим пописом. До значајног пада површине под шумом на газдинствима дошло је јер многе компаније које располажу шумама више не користе пољопривредно земљиште и самим тим се нису нашле на овом попису", објашњавају статистичари разлику у процентима.(Фотографија Д.В)

close